Od zawsze jesteśmy miłośnikami zwierząt

Odmawiamy testowania produktów kosmetycznych na zwierzętach!

Determinacja, aby odrzucić wszelkie formy przeprowadzania testów na zwierzętach, narodziła się w nas wraz z naszym pierwszym fitokosmetykiem. Już w odległym 1978 roku, kiedy całe L'Erbolario mieściło się na tyłach małego sklepu zielarskiego Erboristeria di Corso Archinti w Lodi, byliśmy głęboko przekonani do idei niedopuszczalności okrutnej praktyki przeprowadzania testów na zwierzętach. W tamtych czasach testy bezpieczeństwa oraz przyjemności użycia naszych pierwszych receptur kosmetycznych były przeprowadzane na naszej własnej skórze oraz na naszych najbliższych przyjaciołach. Narodziny L'Erbolario s.r.l., niedługo później, zapoczątkowały naszą ścisłą współpracę z Uniwersytetem w Pawii, w którym w Klinice Chorób Wewnętrznych i Terapii Medycznej, aż do dziś testowane jest bezpieczeństwo wszystkich naszych kosmetyków.

Jednak samo odrzucenie opcji przeprowadzania testów gotowego produktu na zwierzętach nigdy nie wydawało nam się wystarczające. Przez lata walczyliśmy u boku LAV - Ligi Przeciwko Wiwisekcji, biorąc udział w bardzo wielu kampaniach (od tej przeciwko porzucaniu zwierząt, do tej przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrku), a przede wszystkim skupialiśmy się na walce o to, aby udało się ustanowić zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Zawsze w parze z LAV, w 1992 roku, z udziałem tysięcy włoskich sklepów zielarskich, wysłaliśmy ponad 20.000 pocztówek do Parlamentu Europejskiego wzywając do zniesienia testów na zwierzętach. We wrześniu 2004 roku, gdy nareszcie badania gotowego produktu na zwierzętach zostały zabronione, cieszyliśmy się i świętowaliśmy wraz z LAV zwycięstwo, do którego - jak myślimy z iskierką dumy - przyczyniliśmy się i my, niczym kropla w morzu!

Testowanie surowców

Po osiągnięciu upragnionego celu zakazu testowania na zwierzętach gotowego produktu, wciąż jednak pozostała sprzeczność, której nigdy nie byliśmy skłonni ignorować: zakaz przeprowadzania testów gotowego produktu na zwierzętach kontrastował z utrzymaniem możliwości dalszego eksperymentowania surowców na zwierzętach.

W tym celu już w 1998 roku z entuzjazmem dołączyliśmy do Międzynarodowego Standardu Zatrzymajmy Eksperymentowanie na Zwierzętach, który został przygotowany i był podzielany przez najważniejsze organizacje ochrony zwierząt na Zachodzie: w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Wymóg tego Standardu jest prosty i w naszej opinii bardzo skuteczny: firmy, które go podpisują, zobowiązują się nie używać testowanych surowców po przystąpieniu do Standardu.

Doskonale zgadzamy się z duchem Międzynarodowego Standardu, z którym nadal silnie się identyfikujemy, zgodnie z którym odwołanie się do zbioru tysięcy „już sprawdzonych” substancji oznacza nareszcie zaprzestanie praktyki badań na zwierzętach i skłonienie producentów surowców do wyboru bezkrwawych alternatywnych testów.

Całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach

Od wielu lat, wraz z Ligą Przeciw Wiwisekcji LAV i licznymi przyjaciółmi zwierząt, którzy tak jak my nie tolerują pomysłu sprawiania zwierzętom niepotrzebnego cierpienia, czekamy na osiągnięcie nowego, głównego celu: aby wprowadzono całkowity zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach (zarówno w odniesieniu do produktu kosmetycznego, jak i w odniesieniu do surowców).

Niestety, tak jak się obawialiśmy, ta rozstrzygająca data wciąż się odsuwa. Dlatego właśnie po raz kolejny zdecydowaliśmy się stanąć u bok LAV, dołączając z przekonaniem do jej kampanii „Testowanie kosmetyków na zwierzętach ma upływającą datę ważności” w kwietniu 2011 roku, zbierając w ponad 5000 sklepów zielarskich, w których obecne są nasze produkty, podpisy i akty przystąpienia w celu wysłania ich do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, z postulatem uznania jako ostatecznego terminu zapadalności daty 11 marca 2013 roku.

Wraz z wieloma przyjaciółmi zwierząt stanęliśmy u boku LAV w kolejnej walce. Nowa bitwa, nowe zwycięstwo. W dniu 11 marca 2013 r. Wszedł w życie całkowity zakaz eksperymentowania składników kosmetyków na zwierzętach

Podczas dwóch wystąpień w czasie Dni Rozpowszechniania Świadomości w Kwestii Zwierząt, Franco Bergamaschi, założyciel L'Erbolario, poruszył zagadnienia interesujące każdego, kto tak jak my ma nadzieję, że ten kamień milowy nie będzie się dalej odsuwał w przyszłość.